Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych
Pomoc prawna z zakresu prawa pracy polega zarówno na bieżącym doradztwie prawnym, jak i reprezentowaniu klientów (pracodawców i pracowników) w postępowaniu sądowy. Kancelaria świadczy również pomoc prawną z zakresu ubezpieczeń społecznych, w tym w szczególności w sprawach odwołań do Sądu od decyzji Zakładu Ubezpieczęń Społecznych (m.in. o rentę z tyłu niezdolności do pracy o wysokość świadczenia emerytalnego).
W ramach postępowań sądowych najczęściej występujemy w imieniu Klientów z następującymi roszczeniami:
- Odszkodowanie w związku z rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę – w przypadku niezgodnego z prawem lub nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania.
- Przywrócenie do pracy – w sytuacji nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.
- Odszkodowanie za mobbing – w sytuacji uporczywego i długotrwałego nękania lub zastraszania pracownika wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
- Odszkodowanie za złamanie zakazu konkurencji – w przypadku podjęcia przez pracownika działalności konkurencyjnej w czasie obowiązywania umowy o powstrzymywaniu się od działalności konkurencyjnej.
- Odszkodowanie za zakaz konkurencji – w sytuacji niewykonania przez pracodawcę obowiązku zapłaty środków finansowych na rzecz pracownika za powstrzymywanie się przez niego od świadczenia pracy w czasie obowiązywania zakazu konkurencji.
- Odszkodowanie za brak świadectwa pracy – w sytuacji wyrządzenia pracownikowi szkody majątkowej na skutek niewydania lub niewydania na czas przez pracodawcę świadectwa pracy.
- Wynagrodzenie za nadgodziny – w sytuacji braku płatności przez pracodawcę za godziny przepracowane przez pracownika ponad ustalony w umowie o pracę wymiar czasu pracy.
- Odprawa przy zwolnieniach grupowych – w sytuacji niewypłacenia lub zaniżenia należnej pracownikowi odprawy z tytułu wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.
- Ustalenie stosunku pracy – w sytuacji zawarcia między pracownikiem, a pracodawcą umowy o charakterze cywilnoprawnym (np. umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowa o kontrakt managerski), która w rzeczywistości zawiera wszystkie cechy umowy o pracę.
W ramach bieżącej obsługi doradztwa prawnego wykonujemy następujące czynności:
- Tworzymy i opiniujemy regulaminy pracy oraz inne wewnętrzne akty pracodawcy.
- Tworzymy i opiniujemy umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę, a także umów cywilnych (zlecenia, o dzieło, kontrakt menadżerski).
- Obsługujemy proces przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.
- Wspieramy pracodawców w negocjacjach z pracownikami.